czwartek, 26 listopada, 2020
Strona główna Polityka Zbliża się wielki finał WOŚP i pierwsza rocznica śmierci Adamowicza.

Zbliża się wielki finał WOŚP i pierwsza rocznica śmierci Adamowicza.

- Advertisement -

12 stycznia – już w tą niedzielę odbędzie się Wielki Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28. edycja imprezy będzie zbierała pieniądze na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej.

Podczas poprzedniego finału został ugodzony nożem śp. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który niedługo potem zmarł, mimo wysiłku lekarzy.

13 stycznia 2019 w Polsce odbywał się finał 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku zorganizowało na Targu Węglowym koncert charytatywny „Gdańsk Dla Orkiestry”. Paweł Adamowicz kilka minut przed godziną 20:00 wygłosił krótkie przemówienie zawierające podziękowanie dla wszystkich, którzy wsparli WOŚP.

O godzinie 20:00, gdy odliczano czas do zwyczajowego pokazu zimnych ogni, nazywanego ‚Światełkiem do nieba‚, zabójca prezydenta Stefan W. przedostał się przez barierki z winy nieopatrzności ochrony, podbiegł do Adamowicza i pchnął go trzykrotnie nożem.

Następnie napastnik przejął jeden z mikrofonów i przemówił do widzów, w których przedstawił się i wytłumaczył swój motyw działania: -„SIEDZIAŁEM NIEWINNY W WIĘZIENIU. PLATFORMA OBYWATELSKA MNIE TORTUROWAŁA. DLATEGO WŁAŚNIE ZGINĄŁ ADAMOWICZ”.

Ocenia się, że zabójstwo miało podtekst zaburzeń psychicznych sprawcy, a nie motywów politycznych, które były tylko tłem dla 27-letniego mężczyzny.

Stefan W. po wielu miesiącach śledztwa i badań jest wstępnie oceniany jako osoba niepoczytalna, więc zamiast odsiadki w więzieniu zapowiada się przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Głównym problemem w osądzeniu zabójcy jest zanalizowanie i ocena tego, czy w momencie czynu był poczytalny, a nie po nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne