wtorek, 24 listopada, 2020
Strona główna Polityka Znamy datę wyborów prezydenckich.

Znamy datę wyborów prezydenckich.

- Advertisement -

Marszałek sejmu Elżbieta Witek zarządziła, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 10 maja. Ewentualna II tura wyborów odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.

Od lat większość wyborów w Polsce ma miejsce na jesieni, jednak na wskutek katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 r. doszło do przyspieszonych wyborów w maju 2010 r., przez co wybory prezydenckie odbywają się w trakcie wiosennej pory roku.

Po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw, formalnie ruszy kampania wyborcza, a która nieformalnie już trwa.

Marszałek zastanawiała się nad możliwymi datami – 3, 10 i 17 maja, a w tle decydował czynnik aktywności międzynarodowej najważniejszych osób w państwie (chodzi przede wszystkim o Prezydenta).

Znalezione obrazy dla zapytania: elzbieta witek"

„Wiem, że przynajmniej niektórzy z kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o urząd prezydenta byli dość zniecierpliwieni tym, że jeszcze nie ogłaszam terminu wyborów, czas mija jutro, ale już dzisiaj taką decyzję podjęłam i podpisałam stosowne postanowienie” – powiedziała Witek.

Odniosła się także do dnia możliwej publikacji daty, od której zależy start kampanii – „Najpóźniej stanie się to w dniu jutrzejszym i od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli rozpocząć formalnie kampanię wyborczą” – oznajmiła Witek.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że do postanowienia o zarządzeniu wyborów dołączony jest załącznik zawierający kalendarz wyborczy pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Do tej pory chęć udziału w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia i nadal oczekuje się oficjalnego potwierdzenia przez prezydenta Andrzeja Dudy, który jest nadal niezagrożony faworytem.

Znalezione obrazy dla zapytania: fotel prezydencki w sejmie"
Miejsce Prezydenta RP w Sejmie

Do zarejestrowania kandydata (do 20 kwietnia) na prezydenta konieczne jest stworzenie komitetów wyborców (a nie partii politycznych) i zebranie 100 tys. podpisów z poparciem.

Ostatnie wybory prezydenckie odbyły się w 2015 roku. Pierwsza tura była niezwykle zaskakująca i przeszła do historii polskiej historii politycznej, ponieważ niezgodnie z sondażami nieznacznie wygrał ją Andrzej Duda, na którego zagłosowało 34,76 proc. wyborców na Bronisława Komorowskiego 33,77 proc, któremu wróżono pewne 1. miejsce, a jeszcze wcześniej nawet możliwość wygranej w 1. turze. W II turze dnia 24 maja 2015 roku, A. Duda uzyskał 51,55 proc. głosów i tym razem zgodnie z podejrzeniami został ostatecznym zwycięzcą w wyścigu na fotel prezydenta Polski, na ówczesnego prezydenta B. Komorowskiego głosowało 48,45 proc. wyborców.

Znalezione obrazy dla zapytania: andrzej duda i komorowski"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne